Цикл уроків

Цикл уроків в 5 класі
Тема "Discover Great Britain"



Мета уроку: - ознайомити учнів з новими власними назвами;
                      - практикувати учнів у вживанні власних назв в усному мовленні
                      - продовжувати формувати навички діалогічного мовлення;
                      - поглиблювати знання учнів про країну, мова якої вивчається;
                      - виховувати пізнавальний інтерес до життя людей в інших країнах

Обладнання: карта Великої Британії, тематичні картки, роздавальні картки, підручник

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Хід уроку

1.Привітання

           Good afternoon, dear boys and girls!
Let's sing the greeting song "Hello,how are you"  (звучить запис пісні).   Учні співають пісню хором.

2. Повідомлення теми і мети уроку.

Today we are going to speak about  Great Britain. You'll know what parts it consists of, what are their names and capitals

3. Уведення в іншомовну атмосферу  


Розучування пісні "London Bridge Is Falling Down"
Вчитель роздає учням картки зі словами пісні, записує на дошці нові слова і перекладає їх.
fair- красивий
clay-глина
iron-залізо
steel-сталь
to bow- прогинатися, гнутися

Watch and listen to the song.
Sing the song in chorus.

4. Подання нового лексичного матеріалу


Вчитель читає назви країн, які входять до складу Обєднаного королівства та їхніх столиць і показує їх на карті.
Look at the map of Great Britain. Let's  read the names of its parts and their capitals



Now let's look at the flag of Great Britain. It is called The Union Jack, because it unites flags of all parts of the UK.

Look at the photo of the Queen of Great Britain. Her name is Elizabeth the second.


 British money is called pounds and the coins are pence

5. Мовленнєві вправи


1) Ex. 3 p.203 
Work in groups. Match the pictures with the text

2) Робота в групах. 
Work in two groups. Choose one groupe of questions. Answer them

1. What is the full name of the UK?
2. Where is it situated?
3. How many parts does the Kingdom consists of?
4. What are the namesof the parts of the UK?
5. What is the capital of the country?
6. What river is the longest in Great Britain?
1. What does the flag of the UK look like?
2. Why is the flag of the UK  called Union Jack?
3. What is the highest mountain in the UK?
4. Where is the highest mountain situated?
5. What is british money called?
6. Who is the head of the United Kingdom?
3) Робота в парах
Make up a dialogue and act it out.

Ask your partner what country (Englahd, Wales, Scotland, Northern Ireland) he/she would like to visit and why.
Ask your partner what the capital of this country is.
Use the word combinations: to visit new friends, to consist of, be situated.

6.Читання тексту Впр. 5 ст.204


1) Етап підготовки до читання
Look at the ptotos of London's sights and name them.







2) Етап читання листа
Read the letter from Taras that he has sent from London and name the sights he has visited.

3) Етап перевірки розуміння змісту прочитаного листа

a) Ex.6 p. 205 Finish the sentences
b) Answer the questions

Where is Windsor situated?
What places has Taras visited?

6. Домашнє завдання
Your hometask is to make a poster 'Great Britain'. 

7. Підведення підсумків уроку.
Today we spoke about Great Britain. Do you remember how many parts it consists of?What are their names?




Тема уроку : Let's Travel!


Мета:   -  ознайомити з новими власними назвами - назви міст Європи;
              - практикувати у вживанні Present Perfect Tense;
              - розвивати навички аудіювання;
              - тренувати учнів у говорінні;
              - поглибити знання учнів про міста Європи;
              - виховувати інтерес до культури інших країн

Обладнання: відео "Pussy Cat", роздатковий матеріал, аудіододаток до підручника, вірш "The Beaches of Mexico"

                                                                   Хід уроку

1. Привітання. Повідомлення теми та мети уроку
  How do you do! Nice to see you, boys and girls!
   Today we are going to listen to the text about the countries of Europe and you'll learn the poem " The Beaches of Mexico"

2. Перевірка домашнього завдання
    Your hometask was to make a poster " Great Britain".
  Let's present your posters!

3. Уведення в іншомовну атмосферу
Listen to the song "Pussy Cat, where have you been?' and tell where the pussy have been.
 Sing the song in unisong.


4. Ознайомлення з новими власними назвами ( столиці Європи)
Look at the map of Europe and repeat the names of Europe capitals after me. ( One by one)



Have you ever been to Paris (London, Vienna, Rome)? 
  Yes, I have. No, I haven't.

5. Аудіювання  Впр.1 ст. 208

  1) Етап підготовки до прослуховування
Бесіда з учнями в режимі T-P1-P2-P3
What countries of Europe would you like to visit? Why?

  2) Етап прослуховування
Listen and say what countries John has already visited.

  3)Етап перевірки розуміння змісту прослуханого тексту
a) Ex. 2 p. 209 Listen again and choose the correct sentence
b) Ex. 3 p. 209 Look at the map of the tour and say as in the example
Example: John has been to London but he hasn't been to Vienna yet.


6) Мовленнєві вправи
1) Робота з роздатковим матеріалом.

Учні отримують картки із завданнями.
In pairs say 3-4 sentences about your experience
Example: I have been to Lviv, but I haven't been to Kherson yet.
                I have been to Sofiyivka Park, but I haven't been to Khreshchatyk Street yet.

2) Ex. 6. p.210 Answer the questions

7) Розучування вірша "The Beaches of Mexico"
Listen to the poem and repeat it all together.
Who is eager to read the poem?

 
Have you ever seen the beaches of Mexico?

Have you ever walked the streets of San Juan?

Have you ever been to Haiti?

Have you ever been to Spain?

Have you ever walked barefoot in a heavy rain?

Have you ever been in trouble?

Have you ever been in pain?

Have you ever been in love?

Would you do it all again?

Well, I've never seen the beaches of Mexico.

I've never walked the streets of San Juan.

I've never been to Haiti.

I've never been to Spain.

I've never walked barefoot

in a heavy rain.

But I've sure been in trouble,

I've sure been in pain,

I've sure been in love,

I'd_do it all again.

http://pesenok.ru/37/Jazz-Chants/tekst-pesni-The-beaches-of-Mexico

8. Домашнє завдання
Your hometask is to learn the poem" The Beaches of Mexico" by heart.

9. Підведення підсумків уроку.Оцінювання.
What were we doing at the lesson? What did you like? Why?



Тема"Traditions of Great Britain"

Мета уроку: -повторити та активізувати лексику теми;
                     - розвивати комунікативні вміння учнів;
                     - навчати учнів висловлювати свою точку зору;
                     - ознайомити з традиціями і звичаями великобританців;
                     - порівняти традиції британців та українців;
                     - виховувати інтерес до життя однолітків в інших країнах
Обладнання: підручник, тематичні фото та малюнки, відео 

                      Хід уроку

1. Привітання. Повідомлення теми та мети уроку.
     Привітальна пісня "Hello"



Today we are going to speak about different traditions of Britains and we'll compare them to Ukrainian traditions.

2. Перевірка домашнього завдання

What was your hometask?
Who has learnt the poem " Beaches of Mexico" by heart?
Let's listen to the poem.

3. Уведення в іншомовну атмосферу.

Teacher:Listen to the rhyme and read it after me, then all together

I want to go to Britain
I want to study in Eaton.
In Eaton modern college
I'll get a lot of knowledge.
In London I want to go,
So, English I must know.

Teacher: Have you ever heard about Eaton? It is a very prestigues and very old college in London for boys.

4. Ознайомлення з традиціями британців.
What is tradition? Let's look at the board and draw the mind-map.


Look at the pictures and photos and tell me what can you see.






Вчитель пояснює учням про традиції англійців, яким будинкам вони надають перевагу, чому полюбляють каміни, яку їжу вживають та про традиційний одяг охоронців королівського палацу.

5. Читання тексту Впр. 3 ст. 213

1) Етап підготовки 
Бесіда з учнями.
What English traditions do you like? Why?

2) Етап чтання тексту
Read about the british traditions and answer the questions
1. How do Englishmen show their love for a tradition?
2. Do they like to have central heating in their homes?
3. How long have medieval clothes for Yeomen- Warders existed?

3) Етап перевірки розуміння змісту прочитаного тексту
Finish the sentences
1. Taras has been to......
2. Taras has learnt that....
3. The Yeomen- Warders in their traditional dress have existed.....
4. Many customs have remained......
5. Taras has understood that Great Britain is the land of.....

6. Фізкультхвилинка
   Let's sing the song and do the actions
     Song " Butterfly"


7. Порівняння традицій українців та англійців
Let's compare the traditions of Ukrainians and British people. What are the differences in the customs?



Учні порівнюють традиції та звичаї українців та британців.

8. Домашнє завдання
Your hometask is to write a short composition on the topic "My Family Tradition"

9. Підведення підсумків уроку. Оцінювання.
What traditions of Great Britain do you know? What Ukrainian traditions can you name?




Немає коментарів:

Дописати коментар